K čemu tuky vlastně potřebujeme? Aneb 7 důkazů o nezbytnosti tuků ve stravě
24 Sep

K čemu tuky vlastně potřebujeme? Aneb 7 důkazů o nezbytnosti tuků ve stravě

Autor: Vojtěch Doba k přečtení: 2633 Komantáře: 0

K ČEMU TUKY VLASTNĚ POTŘEBUJEME? ANEB 7 DŮKAZŮ O NEZBYTNOSTI TUKŮ VE STRAVĚ

Tuky jsou naprosto esenciální součástí naší stravy a v našem jídelníčku by měly zdravé tuky představovat významný podíl z hlavních živin. Naopak sacharidy jsou na pomyslném žebříčku nezbytnosti na posledním místě. Tuky se skládají z mastných kyselin, které organismus přeměňuje na látky potřebné pro tělesné funkce. Jsou také zdrojem dlouhodobé energie, při jejich správné konzumaci tak člověk brzy nepociťuje pocit hladu.

A k čemu tuky z hlediska výživy dobré? Zde je 7 hlavních bodů:

  1. Některé vitamíny (A, D, E, K) jsou rozpustné pouze v tucích, a tak můžete sice správně suplementovat, ale bez kombinace s tuky se správně nevstřebají.
  2. Tuky jsou základním stavebním kamenem mozkových a nervových buněk. Mozek je koneckonců zhruba z 60 % tvořen tukem, není tedy divu, že pro jeho správnou funkčnost je třeba mu správné tuky dodávat, primárně esenciální omega 3.
  3. Mnoho životně důležitých orgánů (ledviny, srdce, trávicí ústrojí) je chráněno tukem, který zabraňuje jejich zranění, a pomáhá také udržovat teplotu našeho těla.
  4. Tuk je také součástí buněčných membrán, a ty bez něj nemohou správně fungovat.
  5. Tuky hrají významnou roli také při tvorbě hormonů.
  6. Zdravé tuky pomáhají udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi a tím chrání srdce. heart
  7. V poslední řadě je tuk nositelem chuti a jídlo je s ním zkrátka chutnější a voňavější.

Zdravé tuky bohaté na vitamíny a esenciální mastné kyseliny představují také naše rostlinné oleje. Nejbohatší zdroj esenciální omega 3 je Bohemia Olej Lněný a pro doplnění denní dávky omega 3 bychom jej měli zkonzumovat dvě lžíce denně, pakliže bychom omega 3 nezískali ještě z jiného zdroje. V olejích jej ale ve větší míře naleznete také například v Bohemia Olej Konopném či Vlašském.

Tuky tedy nezapomínejte správně doplňovat, pro správné fungování organismu jsou nezbytné. V dalším článku za 14 dní blíže přiblížíme, které tuky jsou vlastně zdravé a jak se v tucích vyznat. enlightened

Napsat komentář